Hakkımızda

Büyük hayaller ve hedefler, büyük insanlar doğurur. Hayal kurmayan bir bilim insanın bilim yapmasını bekleyemeyiz. Sadece bir alanda değil farklı alanları da bir araya getirerek kısacası disiplinler arası yaklaşarak projeler ve araştırmalar yapmayı hedefliyoruz. Bulunduğumuz döneme ayak uydurarak geçmişin tecrübelerinden öğrendiklerimizi geleceğe taşıyoruz. Yıldızları hedefleyerek ağacın tepesine çıkıyoruz. Motivasyonumuz azim, inanç ve çalışmak. Bu üç etkene bağlı kalarak hayallerimize kavuşacağımıza inanıyoruz. Çünkü geçmişte yaşayan ve hala aramızda olan efsaneler bu etkenlere bağlı kalarak hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirdiler. Araştırarak, sorgulayarak, doğrunun peşinde koşarak ve insanlık için hizmet etme ruhuyla yaşayarak geleceğe umut olmak istiyoruz. 

Sadece bilimle değil aynı zamanda manevi duygularla da başarmamız gerektiğinin farkındayız. Martin Luther King’in dediği gibi bilimsel gücümüz, manevi gücümüzün önüne geçti. Güdümlü füzelerimiz, ve güdümsüz insanlarımız var. Kalp olmadan akıl olmaz, akıl olmadan kalp olmaz. Doğru ve erdemli bir insan olmadığımız sürece bilimin Dünya’ya zarar vereceğinin farkındayız. İnsanların hayatlarına dokunmak istiyorsak çift kanatlı birer Dünya vatandaşı olmalıyız. Karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakıp etrafımızı aydınlatmalıyız.

Amacımız araştırmayı öğrenerek, öğrenmeyi öğrenerek, sorgulamayı öğrenerek, doğru ile yanlışın farkını öğrenerek bilim insanı olabilmek. Hatta grubumuzdaki gençlere Jr. Researcher ünvanını vererek bilim ile iç içe olduklarını göstermeye çalışıyoruz. Nobel ödülü günümüzün en prestijli ve kazanılması en güç olan ödüllerinden bir tanesi. Zor olanı hedefleyerek güzel işler yapmayı amaçlıyoruz. Bir diğer amacımız eğitim eşitsizliğinin önüne geçebilmek. Maalesef günümüzün en önemli problemlerinden bir tanesi. Hatta 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında da yer alıyor. Bunun nasıl önüne geçmeyi düşünüyorsunuz ? diye sorarsanız şu an üzerinde çalıştığımız LMS sistemiyle bunun önüne geçeceğiz. LMS sistemi, aslında bir öğrenme sistemidir. Bizim sistemizin içinde programlama, ekonomi, fizik, matematik vb. alanlar bulunuyor. Bu derslerin takip edilmesiyle ve uygulanmasıyla birlikte şu anki eğitim sistemine yıkıcı bir etki yapacağımızı düşünüyoruz. Bir Dünya vatandaşının her konu hakkında okuryazar derecesinde fikir sahibi olması gerekiyor. Bu yüzden yapacağımız eğitimlerle bunu sağlayacağımıza inanıyoruz. Maalesef günümüzdeki eğitim sistemi sadece vermeye odaklı ve biz bunu yeterli bulmuyoruz. Biz aldıklarımızı öğrenmeli, işlemeli ve bunun sonunca ortaya bir ürün koymalıyız. Pekiştirme noktasında yazacağımız araştırma makaleleriyle, sistematik incelemelerle, derleme makaleleriyle bir araştırma ortamı sunmayı planlıyoruz. Yazılan bu makaleleri Journal of Turkish Nobel Community dergisinde yayınlayarak genç araştırmacılarımızın h-indeksi oluşturmasına, Google Scholar ve ORCİD gibi platformlarda bulunmasına yardımcı olacağız.

Tecrübenin öğrenme noktasında önemli olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı danışma ve mentör kadromuzun içinde bulunan profesörlerin, bilim insanlarının, araştırmacıların yönlendirmesiyle bir araştırmacının ve bilim insanın nasıl olması gerektiği ve o yolda nasıl ilerlememiz gerektiğini öğrenerek hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.